منظور از نرم افزار تحت وب یا همان Web Application چیست؟

نرم افزار تحت وب را می توان بطور خلاصه و خیلی کوتاه به این صورت تعریف نمود، یک Web Application نرم افزاری است که بر روی یک هسته اصلی ( سروراصلی) نصب و راه اندازی شده است که با استفاده از بستر وب یا اینترنت قابلیت اجرا بر روی تمامی دستگاه های کامپیوتری را خواهد داشت. در واقع هدف از ایجاد این نوع نرم افزار هایی که از طریق بستر وب یا اینترنت طراحی می گردند، در دسترس قرار گرفتن این نرم افزار برای تمامی کاربران می باشد.

همچنین قابلیت توسعه و بروز رسانی سریع، استفاده همزمان کاربران در هنگام تولید و بروزرسانی و اتصال سریع سایر سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری از مزیت های ویژه ی این سیستم می باشد.

به عنوان مثال، یکی از ویژگی های منحصر به فرد نرم افزارهای تحت وب و برتری آن ها نسبت به نرم افزارهایی که فقط بر روی دستکتاپ ویندوزی و یا سیستم عامل اپل قابلیت اجرا دارند، آن است که امکان دسترسی راحت، یکپارچه و یک شکل، از روی تمامی سخت افزارهای کامپیوتری وجود خواهد داشت. مثلاً یک نمونه برنامه اداری که فقط قابلیت اجرا بر روی ویندوز را داراست، بر روی سیستم عامل های دیگری مثل اپل ( iOS )، اندروید و ... را نخواهد داشت حال اگر این نرم افزار بر روی بستر وب طراحی شود، امکان استفاده از این نرم افزار در تمامی سخت افزارها مثل موبایل ها، تبلت ها، فبلت ها، دسکتاپ ها و حتی تلویزیون های هوشمند با سیستم عامل عای مختلف و بطور کلی هر دستگاهی که قابلیت استفاده اینترنت با استفاده از مرورگر را داشته باشد، قابل اجرا می باشد. طراحی و تنوع روش های تولید این نوع نرم افزار تحت وب بسیار زیاد می باشد، بطوریکه بعضی از شرکت های بزرگ نرم افزاری مانند Google از روش هایی برای بهتر شدن بخش UI این نرم افزارهای تحت وب ارائه کرده اند که در نسخه های ویندوزی آن دیده نمی شود.